Takáto bola zámorská cesta našich amigos Trnafčanos


Uplynulé tri týždne nás Univerzitný folklórny súbor Trnafčan reprezentoval v ďalekom svete „za veľkou mlákou“. Zúčastnil sa Medzinárodného folklórneho festivalu CIRCUITO FOLCLÓRICO INTERNACIONAL DEL CARIBE. Navštívil celkovo 6 miest a ďalekému svetu odprezentoval kus slovenskej kultúry. Ako sa súboristi mali? Dozviete sa v "cestopise" priamo od nich!

Naša cesta za krásami Kolumbie bola veľkým dobrodružstvom už od prvého dňa. Na letisku vo Viedni sme museli nechať na pospas osudu našu basu, to sme však ešte netušili, akého parťáka vďaka tomu stretneme.

Už na začiatku nám bolo jasné, že najväčšou výzvou pre nás bude dorozumieť sa s miestnymi ľuďmi. Napriek prvotným bariéram nám to napokon prinieslo veľa úsmevných zážitkov, nových skúseností a výcvik trpezlivosti. Asi najviac zo všetkého nás potrápila komunikácia s našou sprievodkyňou, a to najmä vtedy, keď bolo potrebné riešiť organizačné záležitosti. Vďaka našim šikovným chlapom, ktorí vedeli čítať aj medzi riadkami, sme to však úspešne zvládli. Foto: Trnafčané, zdroj: FB UFS Trnafčan

Cestami-necestami sme stretávali veľmi milých a srdečných ľudí. Hoci neustále putovanie do nových miest a ubytovní v kombinácii s celkovou organizáciou domácich festivalov nám dali poriadne zabrať, sme vďační, že sme mohli okúsiť pravú chuť Kolumbie.

Našou prvou zastávkou bolo rušné mesto Sincelejo. Tu sme odštartovali šnúru vystúpení, na ktoré sme sa dopravovali "párty busom". Miestnych ľudí sme očarili tradičnými krojmi, spevom, hudbou a tancom. Fotili sa s nami už pred vystúpením.

Foto: Trnafčanky, zdroj: FB UFS Trnafčan

Foto: Párty bus, zdroj: FB UFS Trnafčan

Druhou zastávkou bolo mestečko El Carmen de Bolívar. Navštívili sme múzeum, kde sme sa si vypočuli hudbu z tvorby významného hudobníka Lucha Bermúdeza. O smutnej histórii mesta nám prezradil pamätný strom vojakov, ktorí padli počas (stále prebiehajúcich) nepokojov. Zažili sme aj veselé chvíle v hudobnej škole, kde sme sa naučili tance z Kolumbie i Lotyšska. A práve tu sme sa stretli s našim milým spoločníkom Amerom, ktorý sa spolu s basou pripojil k nášmu dobrodružstvu.

Foto: Vystúpenie Bolívar, zdroj: FB UFS Trnafčan

Treťou zastávkou bolo mesto San Juan Nepomuceno, kde sme v rámci spoločného programu navštívili Národný park. Obdivovali sme krásy tunajšej divokej prírody a posvätné miesto domorodého kmeňa Malibu. Brodili sme sa bahnom aj potokom a na záver sme sa schladili v jazierku. Ochutnali sme aj miestnu gastronómiu, vďaka našim kamarátom Andreasovi a Alvarovi.

Foto: Návšteva NP, zdroj: FB UFS Trnafčan

Ďalej naše cesty viedli do prístavného mesta Cartagena. Hneď nás prekvapil nárast teploty spôsobený Karibským morom. Tu sme šli po stopách histórie mesta a dozvedeli sme sa niečo aj o pirátoch či kolonizácii krajiny. Absolvovali sme spoločné fotenie na pevnosti Aquarela, ktorá patrí do zoznamu pamiatok UNESCO. Krásnym zážitkom bol pre nás západ slnka s výhľadom na celú Cartagenu, ktorý sme si vychutnali z hradu. Jedným z najväčších zážitkov bola plavba loďou na súkromnú pláž Playa Blanca, kde sme sa okúpali v teplom a priezračnom Karibskom mori.

Foto: Vystúpenie Cartagena, zdroj: FB UFS Trnafčan

Foto: Karibik, zdroj: FB UFS Trnafčan

Piatou zastávkou bolo mesto Barranquilla. V meste nás čakala prehliadka modernej architektúry i večerné vystúpenia, na ktorých sa okrem nás a našich priateľov z Lotyšska predviedli aj rôzne domáce súbory. Ich tanečné vystúpenia boli plné kolumbijských, mexických, venezuelských a kubánskych rytmov.

Foto: Farebná architektúra, zdroj: FB UFS Trnafčan

Posledným na našom „travel liste“ bolo mesto Ciénaga. Čakal nás tu bohatý program v podobe vystúpení, prehliadok miest a ochutnávok šťavnatého ovocia či rôznych lokálnych pochúťok.

Každé dobrodružstvo, žiaľ, má svoj koniec a aj my sa onedlho rozlúčime s tým našim. V Kolumbii strávime ešte dva posledné dni. Z posledných síl si vychutnáme čaro tejto temperamentnej krajiny a plní nezabudnuteľných zážitkov sa vrátime domov.

Foto: UFS Trnafčan, zdroj: FB UFS Trnafčan

Sme nesmierne vďační, že sme v tomto ďalekom svete mali možnosť prezentovať naše krásne Slovensko. V našom tanečno-hudobnom repertoári sme priblížili ľudovú kultúru od západu na východ - oblasť Trnavy, Kubrej, Tekova, Pohorelej, Bystrian a Raslavíc.

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za podporu tiež ďakujeme Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Váš Trnafčan!

Autor: Tereza Šimončičová

Zdieľaj