Novinky

Fotogaléria – Trnavská brána 2017

Pribudli nové fotografie z 16. ročníka. Nová scéna v amfiteátri pozmenila festival, ukázala nové možnosti od grafiky až po komfortné veľké pódium. Neváhajte a pozrite, ako a čo sa odohralo.

Uncategorized

Folklórny súbor Vršatec

Folklórny súbor Vršatec vznikol v roku 1953. Spočiatku to bola len neveľká spevácka skupina, ktorá absolvovala svoje prvé úspešné vystúpenie 1. mája 1953 v Dubnici nad Váhom. Postupne sa začala rozrastať o tanečnú a hudobnú zložku a do súčasnej podoby sa súbor sformoval v roku 1967. FS Vršatec sa svojou kvalitou veľmi rýchlo zaradil medzi najlepšie amatérske folklórne súbory na Slovensku.

Doteraz absolvoval viac ako 2000 úspešných vystúpení doma i v zahraničí. Svoj program prezentoval skoro
vo všetkých štátoch Európy a vystupoval aj v mnohých štátoch Afriky, Ameriky, Austrálie a Ázie, kde bola vysoko hodnotená umelecká úroveň a atraktívnosť jeho vystúpení. Základom repertoáru súboru sú tanečné, hudobné
a spevácke čísla z rôznych oblastí Slovenska. Počas svojej existencie súbor získal množstvo úspechov a ocenení
v súťažných prehliadkach a na festivaloch.

Uncategorized

FS Vranovčan

FS Vranovčan prichádza s novým umeleckým dielom opäť do Trnavy. Vždy skvelému trnavskému publiku uvedie v mestskom amfiteátri 18. augusta 2017 o 21.30 h najnovší počin – folklórne tanečné divadlo ZBO†HOM.

Srdečne pozývame na najnovší tragikomický príbeh „Z-B-O † H-O-M“, v ktorom členovia FS Vranovčan poukážu na tragické následky nezmyselnej vojny, odkrývajúc hlboký ľudský cit v nespravodlivosť, žiaľ a bôľ, ktoré do slovenských dedín prinášala vojna.

Námet, scenár, réžia: Peter Kocák
Odborná spolupráca: Štefan Kocák, Juraj Horváth
Režijná spolupráca a dialógy: Jozef Jenčo
Hudba: Ľubomír Gális, Michal Noga, Radoslav Gajdoš, Milan Rendoš
Vokálna príprava: Martina Ťasková Kanošová

Uncategorized

Univerzitný Folklórny súbor Trnafčan

Univerzitný Folklórny súbor Trnafčan pôsobiaci pri Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave bol založený v roku 1984 párom nadšencov folklóru a nadviazal na tradície Trnavského regiónu. Do roku 2002 sa predstavoval pod názvom FS Dudváh Trnava. Členmi súboru sú milovníci ľudového umenia rozličného veku a vzdelania. Dlhoročným umeleckým vedúcim súboru bol do roku 2008 Jozef Stacho. V súčasnosti sú tanečnými pedagógomi Mgr. Pavel Matulay a Andrea Ruislová.

Súbor sa úspešne prezentuje ako na domácich folklórnych festivaloch (Myjava, Terchová, Východná, Očová, Zuberec ….), tak i v zahraničí (Maďarsko, Rakúsko, Nemecko, Holandsko, Taliansko, Turecko, Nikaragua, Grécko…). FS Trnafčan Trnava sa taktiež zúčastňuje aj súťaží tancov a tvorivých choreografií (Piešťany, Liptovský Hrádok, Považská Bystrica, Košice, Dubnica nad Váhom).

Tanečnú i spevácku zložku sprevádza cimbalová muzika. V roku 2001 členovia súboru nahrali CD pod názvom „Piesne z Trnavskej roviny“, ktoré obsahuje pre verejnosť málo známe Vianočné piesne z Trnavskej oblasti.

Uncategorized

Folklórny súbor Kopaničiar

Folklórny súbor Kopaničiar je umeleckým telesom s dlhoročnou tradíciou šírenia a uchovávania folklórnych zvykov a tradícií myjavského regiónu. Mesto Myjava, v ktorom súbor pôsobí, je mestom s bohatou folklórnou tradíciou a zároveň prirodzeným centrom kopaničiarskeho regiónu. A práve v tomto kraji kopaníc, sliviek a výnimočne krásneho a neopakovateľného folklórneho pokladu v podobe tancov a piesní bol z lásky k pôvodným myjavským tradíciám v roku 1955 mladými nadšencami folklóru založený Folklórny súbor piesní a tancov Kopaničiar.

Vítajú vás suboráci, ktorí majú tanec v srdci,
hudbu, spev i zábavu, prezentujú Myjavu.
Kopaničiar volajú nás, podľa kraja plného krás.
Kopanice, slivky, pálené, nové talenty sú u nás vítané.

Uncategorized

FS Poleno z Bratislavy – kde humor okorení každé vystúpenie.

Vtipné repliky, humorne ladené texty ľudových piesní, občas paródia na známe tanečné motívy v ľudových tancoch sú poznávacím znamením folklórneho súboru už 25 rokov.

Za 30 rokov odkedy vedúca súboru Viera Eliašová premenila svojich žiakov na prvé polienka na tanečníkov a vznikol tak Folklórny súbor Polienko. Zákonité dorastanie polienok však spôsobilo neskoršiu zmenu názvu súboru na dnešný Folklórny súbor Poleno.

Pod starostlivým dohľadom vedúcej sa deti – polienka, začali zoznamovať so svetom ľudového tanca a spevu. Od začiatku bolo zámerom Viery Eliašovej odlíšiť jej folklórny súbor od ostatných a preto nespracovala ľudový tanec do tradičnej javiskovej podoby, ale okorenila ho vtipom, ktorý doteraz slávi úspech u divákov. Na vtipných textoch sa nemalou mierou podielal člen súboru Zdeno Jašek a o gagy v choreografiách sa postaralo veľa súborových „srandistov“.

Za existenciu folklórneho súboru polienka a polená tancovali v dvoch celovečerných tanečných komédiách Batoh a Ženiť sa je ľudské.V dvoch celovečerných programových skladbách Západná a Polenenie zas mohli tanečníci predviesť to najlepšie zo širokého repertoáru súboru.

Okrem humorne ladených tancov má folklórny súbor Poleno aj tance tradičné (čardáš, krúcená či karičky zo Zemplína a Šariša, tance z Liptova, Podpoľania alebo Horehronia), s ktorými reprezentuje slovenské ľudové umenie v zahraničí.

Uncategorized

Detský folklórny súbor Kornička

Predstavujeme Detský folklórny súbor Kornička
Kto pozeral folklórnu šou Zem spieva, tak Kornička sa predstavila vo finálovom kole. Blahoželáme 🙂

Súbor vznikol na jeseň roku 1999, kedy sa niekoľko „odrastených“ tanečníkov a muzikantov z trenčianskych i netrenčianskych súborov zamýšľalo nad tým, ako vyplniť dlhé jesenné a zimné večery sebe, svojim manželkám a kŕdliku svojich detičiek. Keďže už mali určité skúsenosti z práce v iných detských i študentských folklórnych súboroch, rozhodli sa vdýchnuť život novej kôpke, z ktorej bola zakrátko

Lámali si oni hlavy lámali, aké jej dať meno a vybrali meno KORNIČKA. V neďalekej obci Soblahov (rodnej obci jedného z vedúcich) tak volali dievčenský zapletaný vrkôčik .

Kornička sa pravidelne zúčastňuje na rôznych súťažiach a úspešne, naposledy napr. skončili v zlatom pásme na celoštátnej súťažnej prehliadke detských folklórnych súborov «POD LIKAVSKÝM HRADOM» . Tak uvidíme čím nás prekvapia na Trnavskej bráne 2017.,

Uncategorized

FidliCanti z Horných Orešian

Potešia nás i FidliCanti – malí muzikanti z Horných Orešian. Fidlikanie na husličkách a spev sú ich najväčšími záľubami. Čo o sebe prezradia? Na vystúpeniach vyžarujeme láskou k folklóru a niekedy nevieme prestať. Rok kedy sme sa všetci postretávali bol 2011 ale oficiálne 2013. Naša skupina sa skladá z deviatich detí od 5 do 18 rokov. Naša skupina je taká rodinná, Orešanská ľudová. Zakladajúcimi boli Gregušovci, umelecká vedúca Andrejka a synovia huslisti Ondrík, Ivko a náš najmenší spevák Tomáško. Neskôr sa pridali Lamošovci, naša krojárka Marika s primášom Jankom a harmonikárom Miškom. Keďže chlapci potrebovali speváčky tak sa pridali Krajčovičovci, manažérka Ruženka a speváčky Miška a Laurika. A nakoniec ako posledný to boli Banciovci, posila vedúcich Janka, speváčka Danička a chlapec ktorý nám zachraňoval súbor basista Adamko. Sme hrdí na našu rodnú dedinku a snažíme sa, aby aj ona bola hrdá na nás. Dúfame že sa Vám naše vystúpenia páčia a ďakujeme vám za vašu podporu. Vaši FidliCanti

Novinky

Folklórny súbor Očovan

Na Trnavskej bráne 2017 uvidíte i súbor z Podpoľania – Folklórny súbor Očovan.
Vznik folklórnej skupiny Očovan sa datuje do roku 1936. Minulý rok oslávili 80ku a to je čo povedať.
Každý rok absolvuje FS Očovan približne 50 vystúpení doma i v zahraničí. Súbor sa pravidelne zúčastňuje rôznych medzinárodných folklórnych festivalov a súťaží, kde už získal množstvo ocenení.

Na tvorbe i na fungovaní folklórneho súboru majú najväčšie zásluhy Ján Priechodský, Pavel Holík, tanečník umeleckého súboru Lúčnica a tanečník profesionálneho vojenského súboru Jánošík, Pavol Hossa.

V repertoári okrem tanečných choreografií z rodného regiónu majú i tanečné kreácie z iných regiónov, napr. verbung, karička a čardáš z Parchovian, Cigánsky tanec alebo Goral zo Suchej Hory. Vystúpenia tanečníkov dopĺňajú tradičné pastierske hudobné nástroje ako píšťala či fujara, ale aj svižná cimbalová hudba, pri ktorej tónoch vynikajú kreativita a ladnosť pohybov vo vysokom rytme tanca. Vystúpenia FS Očovan sú tak vždy nezabudnuteľným umeleckým zážitkom.

Novinky

Detský ľudový súbor Čerešenka zo Smoleníc

Keďže festival sa nám neúprosne blíži, žačneme postupne predstavovať jednotlivých účinkujúcich.

Detský ľudový súbor Čerešenka zo Smoleníc v máji 2017 získala v súťaži choreografií detských folklórnych súborov zlaté pásmo v okresnom kole a bronzové pásmo v krajskom kole. Súbor združuje okrem malých Smoleničanov aj deti z Lošonca, z Horných Orešian a Bukovej.

Smolenické Čerešenky na javisku prvýkrát zakvitli v roku 2014 a odvtedy rozdávajú radosť a nadšenie z folklóru všade, kde sa ukážu. Napriek svojmu krátkemu pôsobeniu majú už na svojom konte mnohé vystúpenia, účasti na festivaloch a súťažiach. Malí folkloristi trénujú pod vedením pedagogičky tanca p. Antónie Polákovej. Manažérka súboru Katarína Rábarová sa stará o materiálno technické zabezpečenie súboru a hudobnú zložku má pod palcom známy folklorista Pavol Novák.

Tanečníci z Čerešenky interpretujú najmä tradičné tance a piesne z okolia Smoleníc, Horných Orešian a z regiónu Trnavská rovina.