Darina Lichnerová a jej čipka


Darina Lichnerová-Hollánová pochádza z neďalekej dedinky Dolné Orešany. Umeniu vyšívania a čipkovania sa venuje od svojich študentských čias. Odborným vzdelaním premenila dovtedajšie hobby na profesionálnu činnosť štúdiom čipkárstva v Prahe. Popritom má vyštudované učiteľstvo matematiky a výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.

„Život plynie vo vlnách a pre zachovanie ktoréhokoľvek remesla je dobré si ho pripomínať.“

Na začiatok článku bude azda fajn, keď vám pani Darinu Lichnerovú, pod ktorej rukami sa rodia už roky prenádherné veci, predstavím. Ako sa k tvoreniu dostala?

Patrím ku generácii, ktorú v školských rokoch ešte neovplyvňovali dnešné vymoženosti telefón a internet. V škole i doma bolo viac tvorivej činnosti. Ženy na dedine vyšívali, moja stará mama i mama predkresľovali pre ne ornamenty na látky,“ začína pani Lichnerová.

Foto: ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej

Po svojej starej mame a matke zdedila vzťah k ručným prácam aj ona a postupne sa v nich začala zdokonaľovať štúdiom pod profesionálnym vedením. „Mňa zaujali ručné práce ako pletenie, vyšívanie, háčkovanie. V ĽŠU v Trnave sme okrem kresby a grafiky robili malé kompozície do drevených rámikov viazaním a uzlovaním nazývané niťáky. To boli moje úplné začiatky, potom prišla vysoká škola PdF UK Trnava a Školský ústav umeleckej výroby v Prahe, odbornej škole na výšivku, šitú čipku, paličkovanú čipku a tkanie. Profesionálne sa výtvarnej práci venujem od roku 1974,“ dodáva.

Jej práce sú známe a vystavuje ich na Slovensku i v zahraničí. Oko laika vie spoznať rozdiel vo výšivke a čipke. Aký rozdiel je však v technikách a procese vzniku jednotlivých dekorov?

Výšivka a čipka majú spoločný základ - niť a ľudskú ruku. Pri výšivke niťou a ihlou vytvárame vzor na vopred utkanú látku. Čipka je samonosná, tvorí sa priamo niťou za pomoci jednoduchých nástrojov a rúk. Nite sa navinú na paličky a vzájomným prepletaním vytvárajú väzby, ktoré môžu byť husté alebo rôznym krížením redšie – vzdušnejšie,“ vysvetľuje.

Foto: ručná práca, zdroj: archív Dariny Lichnerovej

Na festivale Nádvorie čarovných nití bude prebiehať v Čepan Gallery výstava jej prác. Uvidíme paličkovú čipku, interiérovú a taktiež odevnú. Všetky sú inšpirované regionálnym vzorom, no pani Darina do nich vnáša aj kus seba. Majú dnešní ľudia záujem o túto tradíciu? V mojom okolí vidím záujem o výšivku i čipku. Život plynie vo vlnách a pre zachovanie ktoréhokoľvek remesla je dobré si ho pripomínať. Na jeho pokračovanie vždy bude vplývať doba, ale základy verím, že zostanú.

A to je práve cieľom premiérovej edície festivalu výšivky a čipky - nedovoliť prudkým vlnám dnešnej doby odniesť krásnu tradíciu ďaleko, kde ju už nik nenájde. Na záver len hrejivé prianie pani Darinky: Vznik festivalu čipky a výšivky podporujem. Napriek dobe, v ktorej vzniká, mu prajem dlhé trvanie a organizátorom len úspechy.“

Neváhajte sa prísť pokochať, bude na čo pozerať :-)

Tereza Šimončičová

Zdieľaj