Nádvorie čarovných nití


Staré slovenské príslovie vraví: „Gazda vo dvore a gazdiná v komore nech panuje.“ O tom, do akej miery je pravdivé, sa budete môcť presvedčiť na vlastné oči už v sobotu 20.8. Súčasťou tohtoročnej Trnavskej brány bude totiž premiéra podujatia „Nádvorie čarovných nití“  - festival výšivky a čipky, počas ktorého Nádvorie ožije remeselníkmi odetými v krojoch, jemným hrkotom drevených paličiek, leskom ihiel a farbami nití.

Viac ako 30 čipkárok/čipkárov a výšivkariek na jednom mieste

Vznik tohto „festivalíku“ podmienil nárast záujmu remeselníkov i návštevníkov: niekoľko posledných rokov počas „Brány“ množstvo remeselníčok svoju činnosť nielen predvádzalo, ale aj učilo záujemcov samotnej tvorbe výšiviek a čipiek. Dôkazom toho je i bohatá účasť - svoje zručnosti a vedomosti príde prezentovať viac ako tridsať "umelcov" z rôznych kútov Slovenska, ale aj z Moravy a Čiech.

Súčasťou programu na Nádvorí bude okrem možnosti naučiť sa výšivkárskym a čipkárskym zručnostiam. Na pamiatku si budete môcť domov odniesť mnoho príjemných a veselých zážitkov z bohatého kultúrneho programu, ako: módna prehliadka krojov a súčasných odevov zdobených ľudovým ornamentom alebo prednášky na tému vyšívania, čipkovania.

Veríme, že nový festival výšivky a čipky  zaujme svojou dramaturgiou, jedinečnosťou a pestrou ponukou širokú verejnosť a že týmto ročníkom úspešne zahájime jeho tradíciu.

Zdieľaj