Trnavská brána 2023 – festival tanca, spevu, remesiel a umenia


Trojdňový festival plný ľudovej hudby, tanca, spevu, remesiel, zvykov a tradícií dorazí do ulíc Trnavy už po dvadsiaty druhý raz v dňoch 18.8. – 20.8.2023. Privítame účinkujúcich zblízka i zďaleka, remeselné trhy a Nádvorie čarovných nití rozšírené na dva dvory!

Vystúpenia pred radnicou aj v amfiteátri

Jednotlivé vystúpenia folkloristov a ľudových hudieb budú rozdelené na Hlavnú ulicu a do Mestského amfiteátra. Korzu bude patriť denný program, navečer sa presunieme do amfíku. Pódium pred radnicou ponúkne divákom pestrú folklórnu „všehochuť“. Z domácich účastníkov privítame detské folklórne súbory Drienka, Trnavček a dospelákov z Univerzitného folklórneho súboru Trnafčan. V krátkych piatkových programoch sa na javisku vystrieda päť súborov, a to FSS Klenovanka, DFS Drienka, Hora Rishonim Jerusalem z Izraela, SPT Jiskra z Česka a ĽH Vieska.

Krojovaný sprievod 2022, zdroj: Simona Princová

Sobota dá priestor hosťom

Sobotňajší program otvoríme ranným pestrým krojovaným sprievodom cez pešiu zónu. Pre deti aj dospelých bude v poobedných hodinách pripravená Kindršúla plná zaujímavých tvorivých a herných aktivít ladená do folklórneho tónu. Pešiu zónu oživí program folkloristov, folkloríčat a ľudových speváckych hudieb z Trnavy a okolia (FSS Cífer, Opojčanka, DĽH Dolná Krupá, Cimbálová hudba Picúchovci a iní) „Mladí nabívaj, starí užívaj“. Okrem spevácko-tanečných vystúpení bude atmosféru na Hlavnej dotvárať ľudovo-umelecký remeselný jarmok aj pouličná galéria fotografií z minulých ročníkov festivalu.

Oficiálne zahájenie folklórnej parády v piatok

Piatkovým večerným slávnostným zahájením definitívne otvoríme folklóru brány nášho mesta. V úvodnom programe „Ako ci zahrajú, tak mosíš tancuvat“ sa zoskupia domáce súbory. Parket nažhavia svojim kolegom z Vojenského umeleckého súboru Ondráš. Inscenácia príbehu o láske, zmierení a ľudskom prežívaní „Krok za krokom“, patrí nepochybne k veľkým lákadlám nášho programu.

Vojenský umelecký súbor Ondráš - Krok za krokom, zdroj: súkromný archív

V Mestskom amfiteátri zacítite aj závan exotiky, prídu aj Prespolní a Jiskra

Bratislavský Gymnik a myjavský Kopaničiar či program priateľov z Izraela Hora Rishonim Jerusalem. Neviete si vybrať? Ešteže to bude pokope! V sobotu večer bude amfík patriť Súboru piesní a tancov Jiskra či ansámblu Hora Rishonim Jerusalem. Po ich vystúpeniach stejdž ovládnu Prespolní, na ktorých vystúpenie sa tešíme už od minulého roka.

Nedeľná folklórna svätá omša a koncert víťazov šou Zem spieva

Nedeľná svätá omša patrí k neodmysliteľnej súčasti festivalu dlhé roky. Nehanbite sa o 10:00 h prísť do Kostola sv. Jakuba vo folklórnom ošatení. Spestrením programu bude hudobno-spevácke vystúpenie víťaza prestížnej folklórnej šou Zem spieva Martina Repáňa a Repáňovskej muziky z Terchovej.

Nádvorie čarovných nití – festival s dvomi dvormi

Minulý rok bol novinkou podujatia premiérový festival Nádvorie čarovných nití. Pretože sa tešil veľkému záujmu zo strán remeselníčok i návštevníkov, rozhodli sme sa ho rozvinúť. Tohto roku zaplní tradičnými remeslami rovno dva dvory. V sobotu od 13:00 budete môcť navštíviť Dvor výšivky a čipky aj Dvor tkania a pradenia. Prvý dvor so sídlom na Nádvorí sa zameria na umenie výšivkárstva a čipkárstva. 40 skúsených remeselníčok zo Slovenska a Česka predstaví svoje výrobky a zručnosti v rámci predvádzačky. Okrem ukážok budú súčasťou programu aj workshopy, prednášky a rozhovory z oblasti dejín, etnológie a umenia. Druhý dvor umiestnime do nových priestorov Kreatívneho centra. Do pozornosti dávame interaktívny workshop Tradícia & Recyklácia, ktorý spojí tradičné s aktuálnym v zaujímavom koncepte recyklácie textilu a džínsov.

Nádvorie čarovných nití 2022, paličkovanie, zdroj: Simona Princová

Pripravené budú aj výstavy

Do množstva dynamiky vnesieme aj trochu statiky. Od 16. do 23. augusta budú pripravené dve zaujímavé výstavy, ktoré sa isto oplatí vidieť. Jednou z nich bude výstava „Vyšívaná história 500 rokov reformácie na Slovensku v obrazoch“ umiestnená v Kreatívnom centre na Hlavnej 17. Druhú nájdete v Čepan Gallery so sídlom na Nádvorí – Priestor súčasnej kultúry, s názvom „Čarovné nite v čipke“. Tkáčske umenie si vyskúšame pod krídlami Ziva design, Zdroj: Ziva design

Tereza Šimončičová

Zdieľaj